+ رژیم سالم

سالم ترین رژیم دنیا
 
رژیم مردم یونان نوع خاصی از رژیم مدیترانه ای است؛ رژیم سالمی که از خصوصیات اصلی آن می توان به حضور پررنگ غلات کامل همراه با سبوس، میوه، سبزی، حبوبات، مغزها، زیتون، روغن زیتون و لبنیات (البته به مقدار فراوان و هر روزه) اشاره کرد.
در ضمن، ماهی، گوشت سفید و تخم مرغ در این رژیم به صورت هفتگی و گوشت قرمز به صورت ماهانه مصرف می شوند. این رژیم به دلیل ماهی و روغن زیتون فراوانی که دارد حاوی اسیدچرب امگا ۳ بسیار بالا، کلسترول و اسیدچرب اشباع پایینی است و امروزه مورد توجه تعداد زیادی از محققان است؛ زیرا دیده شده در افرادی که از این رژیم پیروی می کنند، خطر ابتلا به ناراحتی قلبی – عروقی، سرطان، پارکینسون و آلزایمر بسیار پایین است.
دلیل این امر نیز کلسترولی است که در غذاهای شان وجود دارد. مردم یونان به طور کلی انواع سبزیجات، به ویژه سبزیجات رنگی مانند هویج و گوجه فرنگی را زیاد مصرف می کنند. این نوع سبزیجات حاوی کارتنوییدهای فراوان و ضدسرطان هستند و مصرف شان به عنوان یک عادت غذایی مناسب تلقی می شود.
در مورد روغن زیتون نیز باید گفت روغن بسیار ارزشمندی است و اسیدچرب آن از نوع اسیداولئیک است که یک پیوند غیراشباع دارد. این روغن نسبت به روغن هایی که چند پیوند غیراشباع دارند، مانند ذرت و آفتابگردان، در برابر حرارت پخت به سرعت اکسید شود و ترکیباتی طی این مراحل تولید می شوند که طعم و بوی آن را تغییر می دهند و ممکن است باعث تلخ شدن غذا شوند.
بنابراین، روغن زیتون را باید روی سالاد ریخت یا در زمانی به غذا افزود که حرارت کمی به آن داده می شود. اگر قرار است غذا را با حرارت زیاد بپزیم یا آن را سرخ کنیم، نباید از روغن زیتون استفاده کرد. مردم یونان هم به همین خاطر این روغن یا خود زیتون را در چند دقیقه پایانی پخت به غذا می افزایند تا ترکیبات روغن تغییر نکند و مزه زیتون تلخ نشود.
نویسنده : شیدا کلانتری ; ۱۳۸٩/٩/٩
تگ ها: علمی
comment نظرات () لینک


Dolls Graphic #3