+ خشکی دهان از دست دادن حس چشایی

خشکی دهان از دست دادن حس چشایی، ایجاد اشکال در جویدن و بلع و تکلم، افزایش میزان پوسیدگی، عفونت و بوی بد دهان و لق شدن دندان مصنوعی را در پی دارد.

بزاق دهان از نظر حفظ سلامت عمومی بدن و جلوگیری از ورود باکتری و تکثیر آن در دهان و ابتلاء دستگاه گوارش و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها دارای اهمیت زیادی است . درصورت کاهش آن برای پیشگیری از عارض بعدی باید هرچه زودتر به دندانپزشک و پزشک مراجعه کرد.

خشکی دهان ممکن است به علت مصرف بعضی از داروها از قبیل داروهای ضدافسردگی و ضدفشار خون ویا مشکلات تیروئید و دیابت باشد و یا دراثر عصبانیت و استرس که یک امر طبیعی است بروز کند که در حالت دوم با نوشیدن مقداری آب برطرف می شود، اما اگر به طور متوالی تکرار شود باید حتما“ به دنبال پیدا کردن علت و درمان باشیم .

طبق اعلام متخصصان بیماری‌های دهان و دندان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران از دست دادن حس چشایی، ایجاد اشکال در عمل جویدن و بلع و تکلم، افزایش میزان پوسیدگی و عفونت دهان، ایجاد زمینه مناسب برای رشد انواع قارچ ها و بوی بد دهان و ازدست دادن گیر و لق شدن دندان مصنوعی از مهمترین مشکلات ناشی مربوط به خشکی دهان است.

خشکی دهان با احساس چسبندگی زیاد زبان به لبها و دیواره داخلی دهان، احساس سوزش دهان، خشکی زبان و مشکل حرکت آن، تورم لثه، ترک و شکاف روی لب و گوشه دهان، ایجاد زخم در داخل دهان و نداشتن حس چشایی همراه است و هر فرد در صورت مشاهده این موارد باید به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کند.

سیر درمان این عارضه به صورت معاینه غدد و بررسی آن توسط پزشک یا دندانپزشک، نوشیدن کم کم آب بطور متوالی، نخوردن قهو ه و چای و الکل، مصرف نکردن مواد محرک و ادویه جات در غذا، عدم استفاده ازسیگار و داروهای ضد افسردگی و آرام بخش، جویدن آدامس بدون قند و درصورت نیاز استفاده از بزاق مصنوعی است.

همچنین برای درمان سریع تر شست و شوی دهان چندین بار در روز به خصوص بعداز غذا یا خوردن هرنوع مواد خوراکی، مسواک کردن با مسواک نرم حداقل سه بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید ، استفاده از نخ دندان به آرامی، نخوردن غذاهای چسبناک وقندی مانند بیسکویت، گرداندن آب دردهان قبل از خواب، خوردن دارچین و نعناع و پونه بهمراه غذا توصیه میشود ولی مرکبات و نمک ممکن است باعث سوزش دهان شود.

متخصصان برای حفظ دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آنها مراجعه به دندانپزشک را هر سه ماه یکبار توصیه می کنند.

نویسنده : شیدا کلانتری ; ۱۳۸٩/٩/۱٥
تگ ها: علمی
comment نظرات () لینک


Dolls Graphic #3