سوسیس و کالباس دوستان سرطان زا

آیا می دانید که نیترات و نیتریت به عنوان نگهدارنده به سوسیس و کالباس اضافه می شوند تا مانع رشد باکتری های خطرناکی مانند کلستریدیوم پوتولینوم شوند.
این مواد با ترکیب شدن با میوگلوبولین و هموگلوبولین گوشت، باعث ایجاد رنگ مطلوب صورتی رنگ در گوشت شده که به آن حالتی جذاب و تازه می بخشد، اگرچه به طور طبیعی گوشتی با این مدت نگهداری نمی تواند چنین رنگی داشته باشد به علاوه شروع فاسد شدن را در گوشت به تاخیر می اندازد و باعث حفظ عطر و طعم ادویه های آن می شود.
باید بدانید که نیترات و نیتریت مواد سرطان زایی هستند که وجود آنها در مواد غذایی تهدید کننده سلامت انسانهاست و مطالعات زیادی اثر سرطان زایی ترکیبات حاصل ازنیترات و نیتریت را در حیوانات آزمایشگاهی و حتی انسان ها به اثبات رسانده است.
مشتقات مختلفی از این ترکیبات در ماده غذایی و یا در طی هضم و جذب در لوله گوارش، ایجاد می شود، این مشتقات و ترکیبات مختلف آن نیتروزوها هستند که به آسانی شکل گرفته و اکثر آنها سرطان زا هستند.
بسیاری از نیتروزامین ها اختصاصاً در اندام های خاص در ایجاد تومورهای بدخیم موثرند و حتی بسیاری از این ترکیبات از جفت نیز عبور می کنند، مطالعات نشان داده است که احتمال ایجاد تومورهای مغزی در نوزادان مادرانی که در طی دوران بارداری هفته ای یک بار یا بیشتر هات داگ مصرف می کردند بیش از دو برابر است.
براساس نتایج این مطالعات، کودکانی که در ماه بیش از ۱۰ ساندویچ کالباس مصرف می کردند، ۹ برابر بیشتر در معرض خطر سرطان خون قرار داشتند.
از طرفی سوسیس و کالباس چربی های اشباع و ترانس بالایی دارد و با جذب روغن در طی سرخ کردن چربی آن بالاتر می رود.
هر ۳۰ گرم سوسیس (حدود یک سوسیس کوکتل) هشت گرم چربی، ۱۹ میلی گرم گلسترول و ۳۲۰میلی گرم سدیم دارد و کمتر از سه درصد آهن مورد نیاز را تامین می کند.
میزان بالای نمک سوسیس و کالباس در ایجاد پرفشاری خون و همراه با بالا بودن فسفات، باعث به هم خوردن تعادل کلسیم و فسفر شده و در جذب کلسیم تداخل ایجاد می کند.
متاسفانه امروزه مصرف بالای فست فود در برخی از جوامع، شیوع بیماری های قلبی عروقی، پرفشاری خون، چاقی و دیابت را افزایش داده است.
در جامعه کنونی زنان، نیز در خارج از منزل کار می کنند و وقت کمتری برای پخت و پز دارند، ذائقه کودکان سوسیس و کالباس را می پسندد و پدر ومادرها غافل از مضرات آن کیف مدرسه بچه ها را با ساندویچ سوسیس و کالباس پر می کنند.
در حالیکه بهترین میان وعده برای مدرسه بچه ها همان لقمه نان و پنیر و گردو یا کوکو و کتلت است.
به والدین توصیه می شود: ذائقه کودکانشان را به سوسیس و کالباس عادت ندهید و در زمان خرید به مارک، پروانه ساخت محصول و نیز مهر استاندارد دقت و حتماً برای کاهش خطر تشکیل نیتروزامین های سرطان زا، منابع ویتامین C که در آب مرکبات، گوجه فرنگی موجود است، مصرف کنید زیرا تا حدی زیادی مانع تشکیل مواد سرطانی می شود.

/ 4 نظر / 7 بازدید
رامین ( اس ام اس عاشقانه )

امشب دلم از آمدنت سرشار است فانوس به دست کوچه دیدار است آنگونه تو را در انتظارم که اگر این چشم بخوابد آن یکی بیدار است!

رامین ( اس ام اس عاشقانه )

امشب دلم از آمدنت سرشار است فانوس به دست کوچه دیدار است آنگونه تو را در انتظارم که اگر این چشم بخوابد آن یکی بیدار است!

رامین ( اس ام اس عاشقانه )

امشب دلم از آمدنت سرشار است فانوس به دست کوچه دیدار است آنگونه تو را در انتظارم که اگر این چشم بخوابد آن یکی بیدار است!

سید جمال طباطبایی

ممنونم از اطلاع رسانی خوبتان نمی دانستم نیترات وجود دارد البته تمام مواد نگهدارنده غذاها مضر هستند حالا بیا اینرا به نوجوانان و جوانان بگو گوش نمیکنند متاسفانه نمی دانیم چه باید بکنبم